fbpx

המצב הכלכלי
המצב החברתי


המשמעות של רעמ: סיכוי גדול יותר שתהיה קואליציה

רע״מ של מנסור עבאס רצה לבד. זה אירוע משמעותי מכמה בחינות.

אם אתם רשומים לאתגר התחזית של המדד וכאן חדשות, כדאי לכם לחשוב מחדש גם על התחזית שלכם בהתאם. (אם אתם עוד לא רשומים, זה הזמן).

למה מדובר באירוע משמעותי?

סיבה ראשונה – על פי ניסיון העבר, הציבור הערבי לא אוהב פילוגים. כשיש פילוגים הוא מצביע פחות. על פי נתוני ההווה, הציבור הערבי לא באמת נוטה להצביע הפעם בהמוניו. ימי החמישה-עשר מנדטים תלויים בהצבעת המונים. אם לא, הנציגות הערבית מתכרסמת, לשניים עשר מנדטים, או אחד עשר, או אולי פחות.

ועוד: הפילוג משמעותי משום שהוא מלמד על תהליך משמעותי של שינוי בחברה הערבית. לפחות לקבוצות בתוכה יש עניין להפסיק להתקוטט עם השלטון, ולהתחיל להינות ממנעמי השלטון. עבאס יודע ממי הוא צריך ללמוד. הוא אומר את זה בפה מלא: החרדים. גם הוא יכול להיות לשון מאזניים. גם הוא יכול לקבל הרבה ממון (לא לכיסו כמובן, אלא למטרותיו הפוליטיות) תמורת תמיכה בקואליציה.

ועוד: הפילוג משמעותי משום שהוא מעלה במידה לא מבוטלת את הסיכוי שלישראל תהיה קואליציה אחרי הבחירות. רע״מ היא מפלגה שרצה כדי להשתתף, לא כדי. לשבת בצד. תנו לה את מה שהיא מבקשת, והיא תיתן לכם אצבעות. היא יכולה לשבת בממשלה עם נתניהו או בלעדיו. היא יכולה לתמוך מבפנים או מבחוץ. היא יכולה לעשות את ההבדל בין 57 מנדטים – ואין קואליציה – לבין 61 מנדטים – ויש.

ביום שישי, לאחר סגירת הרשימות, עשינו כמה שינויים בנתוני המדד. הורדנו מפלגות (הישראלים, יעלון), הוספנו מפלגות (רעמ). במדד הקואליציות שלנו שינינו קצת את ההרכבים. אתם יכולים להציץ בו ולראות איך בדיוק, ובין השאר תבחינו מיד בתוספת של רעמ בכל השותפויות. מה זה אומר? נתחיל בעובדה שזה תלוי בכך שרעמ תעבור את אחוז החסימה. שני הסקרים שנערכו מאז סגירת הרשימות (ערוצים 12, 13) לא מספקים תשובה ברורה האם זה יקרה. באחד רע״מ לא מופיעה. בשני היא עוברת. כלומר, כדי לקבל תמונה ברורה יותר צריך לחכות לעוד סקרים, רצוי כאלה שבוחנים במיוחד את מגזר המצביעים הערבי.

אם היא עוברת, המשמעות היא עוד מנדטים – לכולם. לא עוד ארבעה כמובן, כי אם רעם עולה מישהו צריך גם לרדת. אבל בגדול, העניין הוא די פשוט: כמו שנפתלי בנט יכול לתת את כל המנדטים שלו גם לקואליציה עם נתניהו וגם לקואליציה בלי נתניהו, ולכן צריך לספור אותו בשתי הקומבינציות, כך גם את מנסור עבאס. וזה גם מה שעשינו בגרף המצורף.

נסביר מה יש בו: קצת מורכב אבל לא נורא.

  • ממוצע של שלושת הסקרים האחרונים לפני כניסת רע״ם למרוץ, לעומת ממוצע השלושה ששניים מהם כבר כללו את רעם.
  • בטור של הממוצע העדכני, נתנו לרעם 4 מנדטים (למרות שרק בסקר אחד היא קיבלה מנדטים). את כל החרים הורדנו בהתאם (כדי שבסוף נתכנס ל-120 מנדטים).
  • בשני הטורים הורדנו לאפס מפלגות שהממוצע שלהן מתחת ל-4 מנדטים (כלומר לא עוברות את אחוז החסימה). שוב, זה אילץ אותנו לחשב מחדש כך שנגיע ל-120 מנדטים.
  • ואז חישבנו קואליציות: אלה שלפני רעמ. אלה שבתוספת רעמ. כפי שאפשר לראות, למעט בקואליציה אחת, שנפגעת בגלל שרעם פוגעת במשותפת, כל האחרות עלו מהלפני לאחרי. כמובן, השנוי המשמעותי הוא העברה של קואליציית הימין-נתניהו מעל ל-60.

האם נתניהו, הימיןן והחרדים – כולל סמוטריץ׳ ובן גביר – ישבו עם מנסור? שאלה מעניינת. אפשר להעריך, שבמצב של או זה או קואליציית מרכז-שמאל, הם ישבו. ושימו לב שגם את קואליציית ״ברית האחים״, שבסיסה סער-בנט-לפיד, זה מקרב מאוד ל-60. הבעיה שלהם כרגע היא המנדטים האבודים של כחול לבן.

, , , ,

הקליקו על הכותרת כדי לעזור לנו לכוון את ״המדחום הפוליטי״ של ישראל (התוצאות משוקללות על פי מפתח פוליטי כדי לייצג בקירוב את עמדת הציבור הישראלי)
14/08/2022דרישותינו הנמוכות מראשי הממשלה צריכות להשתנות שמואל רוזנר, מעריב
מה ארה״ב לא מבינה על איראן (אנגלית) Karim Sadjadpour, New York Times
המבצע בעזה תפס את החברה הערבית בשיא דילמת הבחירות שקיב עלי, Ynet
הספריות הציבוריות משגשגות, והמודל שלהן אפילו מתרחב אביעד הומינר-רוזנבלום, הארץ
עם בחירות בפתח - קיבלנו שר אוצר נדיב ביותר יהודה שרוני, מעריב
זהירות, פטור מוויזה הודיה כריש-חזוני, מקור ראשון
יש בישראל חילונים יהודים הגר להב, Ynet
לאופוזיציה בחרתנו: כשמרצ מתייאשת מלשלוט עירית לינור, ישראל היום
המקרה המוזר של הכלב זילי רועי שרון, כאן חדשות
המנצחים והמפסידים האמיתיים של הפריימריז דפנה ליאל, N12
מפלגה מושבים בכנסת סקר אחרון
(2022-08-14)
ממוצע המדד
הליכוד 30 34 34.1
יהדות התורה 7 7 6.9
ש"ס 9 9 8.2
הרוח הציונית 7 0 1.1
המחנה הממלכתי 8 13 12.1
יש עתיד 17 22 22.7
המשותפת 6 5 5.8
ישראל ביתנו 7 5 5
מרצ 6 4 4
עבודה 7 5 5.2
הציונות הדתית 6 11 10.4
רע"מ 4 5 4.4